HOBİ RESİM KURSU EĞİTİM SÜRECİ

HOBİ RESİM KURSU EĞİTİM SÜRECİ
  • 02 Nisan 2019 / Salı

HOBİ RESİM KURSU EĞİTİM SÜRECİ

                           HOBİ RESİM KURSU (SANAT EĞİTİMİ-RESİM SANATI ) SÜRECİ

Hobi Resim Kursu ( Resim Sanatı ) süreci hakkında bu yazımızda çalışma süreci ve yapılan çalışmalar hakkında bilgi vereceğiz. Fakat öncelikle içimizi acıtan ve ne yazık ki bizimde kullanmak zorunda kaldığımız bu kalıp ifade biçiminden duyduğumuz rahatsızlığı işimize olan saygımızdan dolayı dile getirmenin daha doğru olacağını düşünüyorum.

Hobi kursu diye tanımlanan atölye çalışması (Sanat Eğitimi ) sürecinin adının bu şekilde ifade edilmesini yukarıda da  dile getirdiğimiz üzere çok doğru bulmuyorum. Çünkü resim yapmak, hayatımızın içinde bulunan güzelliklerin, bize estetik gelenin ve aynı zamanda  yaşadığımız sorunlar ve yanlışlıklara karşı bir duruş, tavrın ve sorumluluk duygusunun tuvale yansımasıdır dışavurumudur diye düşünüyorum.

Bu noktadan konuya baktığımızda resmin hobisinin olmayacağı bu konuya bu kadar yüzeysel düz bakmanın   yaptığımız işe ciddi bir saygısızlık olduğunu düşünüyorum. Çünkü resim yukarıda belirtiğimiz gibi  bir tavrın, duruş ve sorumluluk duygusunun tuvale yansımasıdır. Belki iyi niyetli bir bakış acısıyla bu tanımlamanın amacının  insanlara resmi sevdirmek için art niyet olmaksızın böyle bir tanımlamaya gidilmesidir, diye düşünmek bizi biraz rahatlatabilir. Tabi ki her resim yapan ya da yüzey boyamak isteyenin sanatçı olma gibi bir iddiası olmayabilir. Ve sadece bir sanatçıyı örnek alabilir ya da içten gelen güdüleri çerçevesinde yüzey boyayabilir, ustaların yürüdüğü yoldan yürümeye gayret edebilir. Fakat bunu sadece bu şekilde bile düşünsek   yine de doğru bir bakış açısı, ifade ve adlandırma biçimi olmamalı diye düşünüyorum. Peki biz bir  Güzel Sanatlara Hazırlık ya da her hangi bir sınava hazırlanmaksızın alacağımız çizim ve sanat eğitimi sürecinde neler çalışacağız ve bu eğitim sürecinin sac ayakları nelerdir, nasıl temellendirip ilerlemeliyiz? Öncelikle Resim Kursu Resim Atölyemiz, Giotto Akademi Sanat Resim Atölyesinde resim yapmak, çizim eğitimi alma adına gelen hayatın günlük koşuşturmacası içinde boğulduğunu, kendine birazda  olsa zaman ayırmak sanatın ve çizim eğitiminin bize katacağı güzelliklerden yararlanmak ve resmin temel bilgi ve becerilerini kazanıp ortaya çıkaracağınız işlere baktığınızda mutlu olacağınız, zamanınızı ve hayatınızı anlamlı hale getirdiğiniz,  bir sanat ve çizim eğitimi ortamıdır. Resim atölyemizi diğer atölyelerden ayıran yönümüz güzel zaman geçirirken öğrenen, öğrenirken de eğlenmesini bilen yani resim yaptığı zamanı sadece konuşmak, gülüp eğlenmek olarak algılamayan sanat eğitimi sürecinin sorumluluğunu hisseden ve eğitim sürecini bu sorumlulukla yürüten bir atölyedir.

Atölyemizde alacağınız çizim eğitimi sürecinin ilk aşamasını karakalem eğitimi oluşturmaktadır. Bu eğitim ilerleyen zamanlarda geçeceğiniz;

Yağlıboya

Pastel

 Kuruboya

Suluboya

Çalışmalarıın temelini oluşturmaktadır.

 

Temel karakalem eğitim sürecinde

1-Perspektif Eğitimi

2-Temel Formların Düzlemde Kulllanımı

3-Temel Formların Yapılara Dönüşmesi ve nasıl dönüşebileceği

4-Kompozisyon Bilgisi

5-Kompozisyon Kurma Ve Ölçülendirme

6-Kompozisyonun Kağıt Yüzeyine Tasınması ve İnşa süreci

7-Obje ve Formlara Modle Işık-Gölge verilmesi

Gibi süreçleri kapsamaktadır. Daha önce belirtiğimiz gibi bu iş adına ayırdığınız zamanın hakkını verip eğitim süreci sonunda çizim eğitimi anlamında donanımlı bir bireye dönüşeceksiniz. Bu temel eğitimin devamında kişinin beklentileri paralelinde portre, figür çalışmaları, kopya, obje çalışmaları yapılmaktadır. Bu sürecin devamında yağlıboya çalışmalarına geçilmekte ve kişilerin istek ve beklentileri yönünde ilerlenmektedir. Bu çalışma sürecinde sizleri de Giotto Akademi Sanat Resim Kursumuz ve Resim Atölyemizde görmekten ve birlikte çalışmaktan mutluluk duyarız.

HOBİ RESİM KURSU MALZEME LİSTESİ

1 Adet 50x70 cm Resim Dosyası (İsteğe bağlı 35x50 cm de olabilir)

1 Adet 50x70 cm Duralit (İsteğe bağlı 35x50 cm de olabilir)

1 Adet Silgi

1 Adet Hamur Silgi

1 Adet Maket Bıçağı

2 Adet Mandal (kıskaç) (orta ve küçük boy olabilir)

1 Top 50x70 cm Resim Kağıdı (100 adet ) (İsteğe bağlı 35x50 cm de olabilir)

2’şer adet 2B-3B-5B Kalem

1 Adet Sınav Eskiz Kalemi (Yassı Uçlu)

1 Adet Portmin Kalem Faber- Castel (TK 4600)

1 Adet Portmin Kalem Faber-Castel  (TK 9400)

1 Adet  (0,9 /1.0) Faber- Castel Uçlu Kalem (TK FINE VARIO I) (İsteğe Bağlı 0,5-0,7 Uçlu Kalemlerde alınabilir)

NOT: Atölye de çalışma sürecinin ilk günlerinde örnek anlatımlar ve buna bağlı tekrarlardan dolayı kağıt sarfiyatı fazla olmaktadır. Bu yüzden ilk günlerde çalışma düzeninizin aksamaması adına dosyanız da 15-20 kağıdın olması gerekmektedir. Çalışma programına bağlı olarak İlerleyen zamanlarda pastel ya da yağlı boya, fırça vb. gerekli malzemelerin teminin yapılması gerekmektedir.

 

PaylaЕџ :