NATÜRMORT HAZIRLAMA VE ÇİZİM SÜRECİ

NATÜRMORT HAZIRLAMA VE ÇİZİM SÜRECİ
  • 02 Nisan 2019 / Salı

NATÜRMORT HAZIRLAMA VE ÇİZİM SÜRECİ

   NATÜRMORT HAZIRLAMA VE ÇİZİM SÜRECİ

Bu yazımızda

Yetenek Sınavlarına Hazırlık

Güzel Sanatlara Hazırlık Resim Kursu

Güzel Sanatlar Fakültelerine Hazırlık

Güzel Sanatlara Hazırlık

Güzel Sanatlar Fakülteleri Hazırlık

Güzel Sanatlar Liseleri Hazırlık – Zeki Müren Güzel Sanatlar Lisesi Hazırlık

Hobi Resim Kursu

Eğitimi sürecinde Resim Kursu eğitimi süreci içerisinde yapacağınız ya da çalışacağınız konu alanlarından biri olan natürmort çalışmalarının nasıl oluşturulduğu ve farklı yapıların bir araya getirilirken nelere dikkat edilmesi gerektiğiyle ilgili bilgileri aktarmaya gayret edeceğiz.

Natürmort kurma ve çizimiyle ilgili olarak süreci  anlatacağımız bu yazımızda.

-Kompozisyon malzemelerini nasıl belirlenmeli

-Kompozisyon kurarken nelere dikkat etmeli

- Kompozisyonda Hangi açılar tercih edilmeli

-Oran ve Orantı ilişkileri nasıl oluşturulmalı

Gibi sorulara cevap vermeye konuyla ilgili genel bilgileri aktarmaya gayret edeceğiz.

Kompozisyon malzemelerini nasıl belirlenmeli

Kompozisyon malzemelerini seçerken resmin üç temel formu olan

-Üçgen

-Kare

-Daire ( silindir )

Formlarını yansıtacak ya da yapıları içinde bu formların toplamını ifade edebilecek materyalleri objeleri tercih edebilir. Ya da natürmortlarımızı oluştururken Kutu, Şişe, Güğüm, Vazo vb. objeleri seçebiliriz.

Kompozisyon kurarken nelere dikkat etmeli

Natürmort malzemelerini  oluşturacağımız düzleme koyarken ve kompozisyon oluşturma sürecinde parçalarım bir birleriyle olan ilişkisi oluşurken bir düzen içinde olmaları farklı parçaların paralelliklerine dikkat edebilirsiniz. Bu ritmi ve etkili bir kompozisyon oluşturmanızı sağlayacaktır.

 

Kompozisyonda Hangi açılar tercih edilmeli

Kompozisyon kurarken hangi açı ve açılar tercih edilmeli sorusunun cevabı daha çok yapacağınız çalışmalarda çapraz açıları tercih etmeniz yönünde çıkmaktadır. Fakat bu genel bir hüküm özelliği de taşımamakta kompozisyonun kağıda aktarımı sürecinde farklılık gösterebilmektedir. Etkili bir açıyı kurduğunuz kompozisyonun etrafında farklı açılardan gözlemleyip  değerlendirerek etkili bulduğunuz kadraja ve kadraj alanına ve yahut kompozisyonun tümünü alabilirsiniz. Belirlediğiniz kompozisyonlarınızı Açık Kompozisyon – Kapalı Kompozisyon Mantığında kağıdınıza aktarabilirsiniz.

Oran ve Orantı ilişkileri nasıl oluşturulmalı

Oran ve Orantı ilişkisini sorgulayacak olursak, bu bağlamda çizeceğimiz objeden  birinin yükseklik yada genişliğini alarak bunu bir birim olarak kabul edip, diğer parçalar ve ya oluşturduğumuz kompozisyonun alt alanından  en üst alana kadar ve kompozisyonun sağından –soluna yada solundan –sağına kadar olan alanın kaç birimden oluştuğunu aldığımız birimin diğer parçalarla olan yükseklik ve genişlik ilişkisini  genel anlamda ise kompozisyonun yükseklik ve genişlik ilişkisini saptayıp bunu kağıda aktarma sürecimize oran – orantı yerleştirme diyebiliriz.

Muhakkak ki daha sağlıklı, detaylı bilgi ve uygulama ortamına sahip olma adına Resim Kursu Bursa dendiğinde akıllara gelen ilk Resim Atölyesi olan atölyemiz Giotto Akademi Sanat Resim Kursunda alacağınız eğitim daha faydalı ve doğru olacaktır.

 

PaylaЕџ :