YETENEK SINAVLARINA NASIL? HAZIRLANMALIYIM?

YETENEK SINAVLARINA NASIL? HAZIRLANMALIYIM?
  • 02 Nisan 2019 / Salı

YETENEK SINAVLARINA NASIL? HAZIRLANMALIYIM?

   YETENEK SINAVLARINA NASIL? HAZIRLANMALIYIM?

Yetenek sınavları Güzel Sanatlar Liselerini, Eğitim Fakülteleri Resim –İş Öğretmenliği  bölümünü ve Güzel sanatlar Fakültelerini ve Güzel sanatlar Fakülteleri bünyesinde  bulunan

  • Resim Bölümü
  • Heykel Bölümü
  • Grafik Tasarım Bölümü
  • Çizgi Film (Animasyon )Bölümü
  • Sahne Dekorları ve Kostümü Bölümü
  • Tekstil ve Moda Tasarımı Bölümü
  • Seramik ve Cam Tasarımı Bölümü
  • Baskı Sanatları Bölümü
  • Geleneksel Türk El Sanatları Bölümü

Bölümlere öğrenci almak amacıyla  okulların bünyesinde belirledikleri, tarihler arasında yapılan sınavlardır. Güzel sanatlar Fakültelerin de açılan sınavlarda üç farklı bölüm tercih edilebilir. Farklı günler ya da farklı saatler için de yapılan bu sınavlara sınavların öncesin de acılan başvuru sürecini gerçekleştirmiş, belirlenen T.Y.T taban puanı geçen, üniversitelerin belirledikleri başvuru biçimine bağlı olarak internet yoluyla ya da şahsen başvurusunu yapmış olan her öğrenci girebilir.

Ülkemizde sanat eğitimi her bireyin alması gereken bir  eğitim olsa da, muhakkak ki bunu bir meslek alanı olarak seçen bireylerin, çoğunluğu bu yeteneğe sahip kişilerin tercih ettiği bir Resim Kursu eğitim ortamı olmaktadır. Fakat su unutulmamalıdır ki belli bir yetenek düzeyine sahip olsanız da profesyonel bir eğitim ve eğitmenden alacağınız yardım kişinin daha doğru ve hızlı gelişmesine, gelişebilmesine doğru bilgilerin  ışığında kendini donatmasına ve bunun neticesinde gireceği Güzel Sanatlar Fakülteleri,  Eğitim Fakültesi Resim–İş Öğretmenliği Bölümü ve Güzel Sanatlar Liseleri sınavlarında başarıya ulaşmasını sağlayacaktır. Şu unutulmamalıdır ki  insan hayatın da en değerli şey zamandır. Alacağınız yanlış eğitim ve yönlendirme eğitim başarıya  ulaşamamanız noktasın da son derece önemlidir. Ne yazık ki karşılaşılan bir başarısızlıktan sonra Resim Kursu ve Güzel Sanatlar Fakültelerine Hazırlık için bize başvuran velilerden en fazla  duyduğumuz cümle’’ yanlış eğitim ve yönlendirmenin kurbanı olduk hocam ‘’sözüdür. Bizim bugüne Güzel Sanatlara Hazırlık noktasında değin elde ettiğimiz tecrübe, birikim, doğru öğretim yollarıyla her öğrencinin başarılı olabileceği gerçeğidir. Bu noktada Resim Kursu Bursa ve Güzel Sanatlara Hazırlık dendiğinde akıllara ilk gelen Resim Atölyesi GİOTTO AKADEMİ SANAT ‘’Resim Atölyesi, Bursa resim kursu, Resim kursu bursa’’ Güzel Sanatlara Hazırlık Kursu olarak bizi tercih eden tüm öğrencilerimizin Türkiye’nin en iyi okullarını dereceyle kazanmalarına olanak sağladık. Yetenek Sınavlarına Nasıl Hazırlanmalıyım? Sorusuna dönecek olursak. Bu sınavlar da öğrencilerden beklenen bir hazır bulunuşluk düzeyi söz konusudur.

Bunu şu şekilde açabiliriz;

Oran –Orantı

Kompozisyon

Perspektif Bilgisi

Düzleme Parçaları Doğru Yerleştirme

Özgünlük

Gibi sıralayabiliriz. Yapılan bu sınavlarda Öğrencilerden beklenen bu hazır bulunuşluk  düzeyine uygun işler çıkarmalarıdır. Ve açılan bu sınavların da amacı bu hazır bulunuşluk düzeyini ölçmek ve yapılan değerlendirmeye bağlı olarak öğrenciler arasında bir sıralama oluşturarak tercih edilecek öğrencileri belirlemektir.

 

Bu sınavlarda ağırlıklı olarak;

Model

İmgesel çalışmalar (Bellek çalışmaları ) Figür ağırlıklı

Natürmort

Elle ilişkilendirme

Kopya Çalışması (Nadiren de olsa )

Sınavlar genellikle iki aşamadan oluşmaktadır. Fakat üç aşamadan oluştuğu da görülmektedir ya da üçüncü aşama mülakat olabilir, mülakat sınavında  sınava hazırlık ve eğitim süreci boyunca yapılan

Model

İmgesel çalışmalar (Bellek çalışmaları ) Figür ve Mekan ağırlıklı

Natürmort

Elle ilişkilendirme

Kopya Çalışması

Detay Obje etütlerinin değerlendirilmesi ve ya sanatla ilgili sorular oluşturmaktadır. Bu bağlamda genel hatlarıyla sanat tarihi bilgisine de sahip olmak yapılan bu mülakatlar da  başarıya ulaşmakta önemlidir. Bu anlamda sitemiz içinde bulunan blok sayfamızda Sanat Tarihiyle ilgili yazıları da bu anlamda oluşturduk. Konumuza dönecek olursak, Resim bölümü sınavlarında ağırlıklı olarak figür ve figüre bağlı, figürlü kompozisyonlar, figür mekan ilişkisi, figür obje ilişkisi ya da objelerin bir birleriyle olan ilişkileri sorulmaktadır. Bu bağlamda figürün çevresi de dikkatli bir şekilde gözlemlenmeli, bakmadan da bu alanlar kağıt yüzeyine doğru aktarılabilmeli  bu düzeye bireyin  ulaşılmış olması gerekmektedir. Bu noktada yapılması gereken figür çizimi ve canlı model, canlı modelden nü çalışmalar yapmalarıdır. Bu aynı zaman da bellekten yapacakları figürlerinde çizim kalitesi ve düzeyini etkileyeceği gibi kumaş kıvrım ve yapılarının tanınmasına vesile olacaktır. Bu anlamda Güzel Sanatlar Fakültelerine Hazırlık Resim Kursu Resim Atölyesi olarak akıllara gelen atölyemiz Giotto Akademi Sanat Resim Kursumuzda alacağınız akademik eğitim ve profesyonel destek Güzel Sanatlara Hazırlık ve Yetenek Sınavlarına Hazırlık anlamında yardımcı olacak ve istediğiniz bölüm ve bölümleri kazanmanızı sağlayacaktır.

 

PaylaЕџ :