YETENEK SINAVLARINDA NELER SORULUYOR?

YETENEK SINAVLARINDA NELER SORULUYOR?
  • 02 Nisan 2019 / Salı

YETENEK SINAVLARINDA NELER SORULUYOR?

GÜZEL SANATLAR FAKÜLTELERİ VE RESİM –İŞ ÖĞRETMENLİĞİ YETENEK SINAVLARINDA NELER SORULUYOR?

Daha önceki yazılarımızda   ifade etmeye çalıştığımız bu konuyu biraz daha açarak  nelerin sorulduğu ve neleri çalışmamız gerektiği hakkında bilgi vermeye gayret edelim.

Yetenek sınavlarında karşımıza çıkabilecek ve çalışmamız gereken konu alanlarını yedi başlık altında toplayabilir ve bu başlıkları şu şekilde sıralayabiliriz.

Canlı model  ya da nü model çalışmaları

Bellek (İmgesel ) Çalışmalar (İç – Diş Mekan –Figür ve Figür –Mekan İlişkisi )

Obje Çalışmaları

Natürmort Çalışmaları

Yarı Bellek

Elle ilişkilendirme

Kopya Çalışmaları

Yukarıda belirtiğimiz başlıklar sınavlarda karşımıza çıkabilecek soru örneklerini ve sınava hazırlık sürecinde yoğun biçimde çalışmamız gereken konu alanları olarak karşımıza çıkmaktadır. Bunları aşağıda bir daha açarak ifade etmeye anlatmaya çalışacağız. 

Canlı model ya da nü çalışmalar yapılırken dikkat edilmesi gereken  ve bize girdiğimiz sınavlarda ortaya koyacağımız çalışmalarda yüksek puan alıp sonuca varmamızı sağlayacak   en önemli  iki unsuru Oran –Orantı ve Kompozisyon ( Kagıda yerleştirme ) olduğunu söyleyebiliriz. Modelin kagıda doğru boşluk alanlarıyla  yerleştirilmesi son derece önemlidir. Model çalışması ve dikkat edilmesi gereken noktaları tek başlık altında ifade edeceğimiz yazımızda daha detaylı açıklayacağız. Bir diğer konu başlığımız bellek çalışmalarıdır. Bildiğiniz üzere yapılan sınavlarda bellek çalışmaları hiçbir yere yani görsele bakmaksızın verilen konunun  belirlenen süre zarfında  ( bellek konusunun ) kagıda aktarılmasıdır. Bellek ( imgesel ) çalışmalar için ustalardan  figür kopya etmek son derece önemlidir. Ustaların çalışmalarından yapılan  figür, portre, el, ayak ve gövde  yapı etütleri sınavlarda yapacağımız çalışmalardaki portre, el, ayak ve beden yapısı (anatomisinin ) gerçeğe ve olması gereken doğruya en yakın biçimde kağıda aktarabilme  çizebilme becerimizi artıracaktır. Ve yine burada Oran – Orantı, Kompozisyon, figür ilişkileri son derece önemlidir. Yine Natürmort, Elle ilişkilendirme  ve Yarı Bellek  çalışmalarında Oran – Orantı, kompozisyon doğruluğu ve özgünlük sınavlarda yapacağınız çalışmalarda ve bu çalışmaların değerlendirilmesi neticesinde  alacağınız  puan ve toplamdaki puan ortalamasını etkileyecek  ve başarıya ulaşmanızı sağlayacaktır. Yukarıda belirtiklerimize ek olarak  insan figürünü farklı duruş ve beden hareketlerini sık etüt etmek önemlidir.

 

 

PaylaЕџ :