GÜZEL SANATLAR LİSELERİNE HAZIRLIK VE ZEKİ MÜREN GÜZEL SANATLAR LİSESİNE HAZIRLIK

GÜZEL SANATLAR LİSELERİNE HAZIRLIK VE ZEKİ MÜREN GÜZEL SANATLAR LİSESİNE HAZIRLIK
  • 24 Mart 2019 / Pazar

GÜZEL SANATLAR LİSELERİNE HAZIRLIK VE ZEKİ MÜREN GÜZEL SANATLAR LİSESİNE HAZIRLIK

GÜZEL SANATLAR LİSELERİNE HAZIRLIK VE ZEKİ MÜREN GÜZEL SANATLAR LİSESİNE HAZIRLIK

Güzel Sanatlar Liselerine Hazırlık ve Zeki Müren Güzel Sanatlar Lisesine Hazırlık süreci ile ilgili bilgileri aktarmaya ve sizlere bu alan ve liselere hazırlık sürecinin nasıl olduğu ve aynı zamanda Güzel Sanatlar Liselerine giriş sürecinin nasıl gerçekleştiği ile ilgili bilgileri vermeye ve yanlış bilinen bazı konular noktasında sizleri daha doğru bilgilendirmeye gayret edeceğiz.

Öncelikle Güzel Sanatlar Liselerinin kuruluş amaçlarını açıklayarak başlayalım. Güzel Sanatlar Liseleri öğrencileri yetenekleri doğrultusunda girdikleri bölümlerde ağırlıklı olarak  Üniversitelerin Güzel Sanatlar Fakültelerindeki ve aynı zamanda Eğitim Fakültelerin de bulunan Resim – İş Öğretmenliği bölümlerine hazırlayan ve belirlenmiş hedef doğrultusunda öğrencilerin mevcut sanatsal yeteneklerini teorik ve uygulamalı çalışmalar paralelinde geliştiren üniversite Güzel Sanatlar Fakülteleri ve Eğitim Fakülteleri Resim – İş Bölümüne  Hazırlık süreci öncesi bir alt yapı oluşmasını sağlayan ve öğrencileri var olan yetenekleri yönünde geliştiren liselerdir.  Bu liselerin eğitim ve öğretim süreçleri normal liselerde uygulanan müfredat içerisinde bulunan dersleri de içermektedir. Bununla birlikte dört yıllık eğitim süreci içerisinde

Desen

Sanat Tarihi

Grafik

Baskı

Heykel gibi dersleri de görmektedirler.

Güzel Sanatlara Hazırlık ve Zeki Müren Güzel Sanatlar Lisesine Hazırlık sürecine değinecek olursak. Öncelikle şunu ifade etmemiz gerekmektedir. Güzel Sanatlar Liseleri ve Zeki Müren Güzel Sanatlar Lisesi sınavlarına 8 sınıf sonunda girilmektedir. Bu konuda en çok karşılaştığımız yanlış bilgi ise bu sınava lise birinci sınıfta tekrar girilebileceği yönündeki yanlış bilgidir. Bu durumu bir kez daha ifade edecek olursak bu sınava sadece 8 sınıf sonun da bir kez girilebilmektedir. Fakat sınav tarihlerinin çakışmaması durumunda farklı illerdeki sınavlara da girebilmeniz mümkündür. Fakat bu noktada şu bilinmektedir ki Milli Eğitim Bakanlığı bu sınavı artık tüm Türkiye’de aynı tarihlerde yapmaktadır. Fakat bu noktada şu durumda asla unutulmamalıdır. Eğer girdiğiniz okulun sınavında Kontenjanın dolmaması durumun da bir hafta içinde ikinci bir sınav açılabilmekte ve bu sınavlara tekrar başvuru yapıp yapılacak olan yeni sınava girebilmenizde mümkündür. Bu durum farklı illerde açılacak sınavlar içinde geçerli bir durumdur. Ne yazık ki okullarımızda bulunan birçok öğretmenin bu bilgilendirmeleri yapmıyor olması ya da yeterli düzeyde yapmamaları birçok öğrenci ve velide mağduriyet oluşmasına sebep olmaktadır. Fakat bu noktada tek suçlu muhakkak ki yalnızca öğretmenler değil yeterli düzeyde araştırma yapmayan velilerindir de. Bu ve benzeri konularla ilgili bilgilere ve bilgilendirmelerimize internet sitelerimiz içinde var olan blok yazılarımızdan  www.giottoakademisanat.com adresinden ve www.giotto.com.tr adresinden ulaşabilirsiniz. Resim Kursu ve Resim Kursu Bursa dendiğinde akla gelen ilk Güzel Sanatlara Hazırlık Ve Resim Kursu olan Giotto Akademi Sanat Resim Atölyemizde alacağınız Eğitim ve Resim Kursu Güzel Sanatlar Liselerini kazanmanızı ve bu sınavlarda başarılı olmanızı sağlayacaktır.

PaylaЕџ :