SERAMİK ve CAM BÖLÜMÜNE HAZIRLIK SÜRECİ

SERAMİK ve CAM BÖLÜMÜNE HAZIRLIK SÜRECİ
 • 24 Mart 2019 / Pazar

SERAMİK ve CAM BÖLÜMÜNE HAZIRLIK SÜRECİ

        SERAMİK SANATI VE SERAMİK – CAM BÖLÜMÜNE HAZIRLIK SÜRECİ                     

                                            

                                                   SERAMİK SANATI

Seramik en kısa anlatımıyla şekillendirilmiş yüksek bir sıcaklıkta fırınlarda pişirilmiş toprak diyebiliriz. Seramiğin geçmişi uygarlık tarihi kadar eskidir. Bunu kalkolitik çağa kadar indirgeyebiliriz.  Neolitik çağda mağara yaşam alanları terk edilmiş. İnsanoğlu ilk yerleşim alanlarını oluşturmaya başlamıştır.  Bu anlamda günlük hayatın ihtiyaçları paralelinde , ‘’kalkolitik çağ ‘’Bu çağda yerleşik hayata geçilmesiyle seramik sanatı gelişim göstermeye başlamıştır. İnsanlık ilk Çanak ve Çömleklerini yapmaya başlamıştır, yaptıkları ilk çanak ve çömleklerin üzerine bezemeler biçiminde resimler yapmışlardır. Bu durum ve gelişim süreci Maden çağında ise genellikle bakır, altın ve gümüşten eşyalar yapmaları şeklinde devam etmiştir. Tekrar seramik sanatına dönecek olursak.

Seramik, şekil verilen toprak malzemelerin yüksek sıcaklıklarda pişirilmesi ve bu işlem sayesinde sertleşmesi ve daha dayanıklı ve kullanılabilir hale gelmesi sürecidir. Günümüz teknolojisi ile eski uygarlıkların teknolojileri arasında ciddi bir teknolojik uçurum söz konusu olsa da her iki teknolojik süreçte pişirme esastır. Anadolu’da ise ilk seramik parçalara dair kalıntı ve örnekler çatalhöyük’te bulunmuştur. Bun kalıntı ve parçaların örneklerinin tarih öncesi 6000 yılına dayandığı şu anki araştırmalar çerçevesinde bilinmektedir. Anadolu’da ki en eski buluntular olduğu, yapılan kazılarda elde edilen seramik parçalardan anlaşılmaktadır. Bu parçalar 6000 yıl öncesinden günümüze bozulmadan ulaşmayı başarmıştır. Bugünde bilim insanları, araştırmacılar ve arkeologlar insanlık tarihi ve gelişim süreciyle ilgili bilgilere günümüze ulaşan seramik buluntulardan elde etmektedirler.

Anadolu uygarlıkları olan  Hitit, Frik, Lidya, Urartu uygarlıklarında  seramiklerinde görülen özellikler:

1-Dini Sahneler

2-İnsan Figürleri

3-Evlilik Sahneleri

4-Hayvan biçimli seramik kaplar ( Çift başlı ördek biçimli kap ) gibi

5-Seramik kaplar üzerine bulunan hayvan figürleri

6-Mitolojik Figürler

7-Bitki motifleri

Anadolu uygarlıkları seramik kapları üzerinde bulunan özelliklerdir.

 

                             

                        SERAMİK VE CAM BÖLÜMÜNE HAZIRLIK SÜRECİ

Güzel Sanatlar Fakültelerine Hazırlık ve Seramik Ve Cam Bölümüne Hazırlık sürecinde Resim Kursu Atölye Hazırlık çalışma süreciniz içinde çalışmanız gereken konu ve konulara değineceğimiz bu yazımızda Güzel Sanatlar Fakülteleri Seramik Ve Cam Bölümü Yetenek sınavlarında en sık sorulan konu ve konu alanları kompozisyonlara değinerek yazımıza başlayalım. Seramik ve Cam Bölümü yetenek sınavlarında ağırlıklı olarak belleğe yönelik kompozisyonlar ve bunun dışında oluşturulan kompozisyon içinde cam, seramik ve objelerden ya da geometrik formlardan oluşan kompozisyonlar natürmort çalışmaları sorulmaktadır. Fakat Marmara üniversitesi g.s.f sınavlarında üçüncü aşama olan ‘’ Mülakat Dosya Değerlendirme ‘’ Değerlendirme aşamalarından  biri olan mülakat sınavındaki dosya değerlendirme kısmında Resim Kursu ve Resim Kursu Hazırlık süreciniz kapsamında yaptığınız çalışmalar değerlendirilerek puan verilmekte ve sıralama oluşturulmaktadır. Fakat Resim Kursu Atölye Eğitimi süreciniz içinde oluşturduğunuz dosyanız muhakkak ki yalnızca bu anlamda yapılmış çalışmalardan oluşmamalıdır. İnsan anatomisine ya da figür çalışmalarına dönük atölye hazırlık sürecinde yaptığınız çalışmalar ve kopyalarda dosyanızda yer almalıdır.

Güzel Sanatlar Fakültelerine Hazırlık ve Güzel Sanatlara Hazırlık Resim Kursu Cam Ve Seramik Bölümüne Hazırlık Sürecinizde Çalışmanız gerekenler ise;

1-İnsan Anatomisi

2-Objeler

3-Natürmort

4-Mekan Çizimleri ( İç – Dış Mekan )

5-Kumaş Kıvrımları

Güzel Sanatlar Seramik ve Cam Bölümüne Hazırlık sürecinizde yetenek sınavlarının her üniversiteye göre farlılık gösterdiği bunu yıllara göre bile değişiklikleri içerebileceği asla unutulmamalıdır. Bunun için Üniversitelerin her sınav yılında yayımladıkları sınav yönetmeliğini takip etmek ve dikkatli okumak gerekmektedir. Aynı zamanda her üniversitenin yapılan bu sınavlarda kağıt ebatları, sınav süresi ve aşama sayısı her üniversiteye göre farklılık gösterir. Seramik – Cam Bölümü sınavlarında Belleğe yönelik sorular sorulabileceği gibi farklı parçalardan oluşan natürmort ya da uygulamalı bir biçimde verilen kilden belirtilen bir formu oluşturmanız istenebilir. Bunun dışında atölye çalışma sürecinizde yapacağınız natürmort ve tek obje çalışmalarında çizeceğiniz cam, seramik parçalar ya da farklı formları üç boyutlu bir algı ve görselleştirme becerisi ile kağıt yüzeyine aktarılması ve bu beceriyi kazanmış olmanız son derece önemli ve hayatidir. Bu noktada bol bol obje çalışmanız ve formları keskin bir doğrulukla kağıt düzleminde oluşturabilmeniz önemlidir.

Çizebileceğiniz objeler

 1. Cam Şişeler
 2. Vazolar
 3. Testiler
 4. Güğüm
 5. Demlik ve çaydanlık

 

Gibi vb. form, yapılar olarak sıralayabiliriz. Yapacağınız çalışmaları Resim Kursu Atölye Çalışma sürecinde verilen süre zarfında kâğıda aktarmayı çalışmalarınızda önemseyin ve sınava üç ay kala yapacağınız çalışmalarda süreli çalışın. Bu sınavlarda başarılı olmanın anahtarlarından biridir.

Bu anlamda eğitim sürecinizde öğrenme sürecinizi kısaltmak eğitmeninizin deneyimlerinden faydalanmak gelişiminizi doğru ve akademik bir temele oturtmak ve bu şekilde temellendirip başarıya ulaşmak sizin adınıza faydalı olacaktır. Şu unutulmamalıdır ki bu hayatta parayla satın alamayacağımız tek şey tecrübe ve birikimdir. Bu anlamda Resim Kursu Bursa, Resim Kursu dendiğinde akıllara gelen Bursa’nın En Başarılı Resim Kursu olan atölyemiz, Giotto Akademi Sanat Resim Atölyemizden alacağınız Akademik Eğitim ve Profesyonel yardım Güzel Sanatlara Hazırlık eğitimi noktasında hiç kuşkusuz ki sınavlarda başarılı olmanızı ve istediğiniz bölüme girmenizi sağlayacaktır.

       NERELERDE ÇALIŞABİLİRSİNİZ VE İŞ İMKANLARI NELERDİR

 1. Özel seramik atölyelerinde çalışabilirsiniz
 2. Güzel sanatlar fakültelerinde akademik eğitiminize devam edip üniversitelerin seramik –cam bölümlerinde çalışabilirsiniz
 3. Sanat eğitimleri kapsamına göre resim atölyelerinde çalışabilirsiniz
 4. Kendi seramik ya da Cam atölyenizi açabilirsiniz
 5. Seramik – Cam Fabrikalarında tasarımcı ürün geliştirici olarak çalışabilirsiniz
 6. Formasyon eğitimi alan bireyler milli eğitim bakanlığına bağlı kurumlarda sanat eğitimcisi olarak çalışabilir
 7. İç yada dış mekanlarda yapılan restorasyon çalışmalarında yapılan duvar uygulamalarında seramik sanatçısı olarak çalışabilirsiniz

 

PaylaЕџ :