SANAT ESERLERİ KONSERVASYONU VE RESTORASYONU BÖLÜMÜNE HAZIRLIK SÜRECİ

SANAT ESERLERİ KONSERVASYONU VE RESTORASYONU BÖLÜMÜNE HAZIRLIK SÜRECİ
  • 24 Mart 2019 / Pazar

SANAT ESERLERİ KONSERVASYONU VE RESTORASYONU BÖLÜMÜNE HAZIRLIK SÜRECİ

SANAT ESERLERİ KONSERVASYONU VE RESTORASYONU BÖLÜMÜNE HAZIRLIK SÜRECİ

Ülkemizde bulunan sanat eserlerine yönelik, ülkemizde yeni gelişmekte olan restorasyon yenileme bilinci bu alanda akademik eğitim almış insan ihtiyacını beraberinde getirmiştir. Sanat Eserleri Konservasyonu ve Restorasyonu bölümünün amacı bu alanda bilimsel araştırma ve uygulamaları destekleyerek ihtiyaç duyulan akademik eğitim süzgecinden geçmiş bilim insanlarını yetiştirmek amacıyla kurulmuştur. Sanat Eserleri Konservasyonu ve Restorasyonu bölümü ülkemizde 2012 yılında kurulmuş ve dört yıllık lisans eğitimi vermeye başlamıştır.

                 

SANAT ESERLERİ KONSERVASYONU VE RESTORASYONU BÖLÜMÜ DERS İÇERİĞİ

1-Resim

2-Heykel

3-Seramik

4-Kağıt

5-Ahşap tan üretilmiş eserler

Bu eserlerin restorasyonunu içeren teorik ve uygulamalı dersleri bünyesinde barındıran bir bölüm olarak karşımıza çıkmaktadır.

Sanat Eserleri Konservasyonu ve Restorasyonu Bölümüne Hazırlık sürecinde ağırlıklı olarak geometrik formlardan oluşan kompozisyonlar sorulmaktadır. Güzel Sanatlar Fakülteleri Yetenek Sınavları her üniversiteye göre farklılık gösterse de Sanat Eserleri Konservasyonu ve Restorasyonu Bölümü Sınavları genellikle iki aşamadan oluşmaktadır. Her üniversitenin sınav sürelerinin ve kağıt ebatlarının farklılık gösterebileceği unutulmaması gereken bir durumdur. Sanat Eserleri Konservasyonu ve Restorasyonu  Bölümüne hazırlık sürecinde yapılan çalışmalar ise üç boyutlu formlardan oluşan natürmort çalışmalarının belirlenen zaman sınırları çerçevesinde kağıt yüzeyine aktarılması sürecini kapsamaktadır. Yapılan bu çizimlerde Oran – Orantı, Yerleştirme, Kompozisyon ve bunun yanında çizilen objelerin yapısal doğruluğu son derece önemlidir. Bununla birlikte acık – koyu ve doku hissi etkisini de asla göz ardı etmemek gerekir. Yukarıda belirtiğimiz tüm unsurların Resim Kursu Atölye Eğitimi süreci içinde kompozisyonumuzda ve kompozisyonlarınızda keskin bir doğrulukla olması gerekmektedir. Bu noktada Sanat Eserleri Konservasyonu ve Restorasyonu Bölümüne Hazırlık, Resim Kursu, Atölye Hazırlık eğitim süreciniz içerisinde Seramik, Cam, Ahşap, Metal vb. objeleri ve bu objelerden oluşan natürmortları çalışmanız ve bunları dokularıyla üç boyutlu bir algı ve gerçeklikle kağıt yüzeyine aktarma becerisini kazanmanız ve sınav öncesinde bu beceriyi kazanmış olmanız çok önemlidir. Yukarıda bahsettiğimiz hususlara dikkat etmeniz sizi gireceğiniz okulların sınavlarında başarıya ulaştıracaktır. Fakat bu noktada Sanat Eserleri Konservasyonu ve Restorasyonu Bölümü sınavlarına yönelik alacağınız eğitim ve bu eğitimi nerden ve hangi düzeyde aldığınız başarınızı direk etkileyecek en önemli unsurdur. Resim Kursu, Resim Kursu Bursa dendiğinde akıllara gelen Bursa’nın En Başarılı Güzel Sanatlara Hazırlık ve Resim Kursu olan atölyemiz Giotto Akademi Sanat Resim Kursumuzda alacağınız, Akademik Eğitim ve Profesyonel destek ve 21 yıllık Güzel Sanatlara Hazırlık Sanat Eğitimi ve sınav tecrübemizle siz değerli gençlerin sınavlarda başarılı olmanız noktasında sizlerleyiz.

 

PaylaЕџ :