GELENEKSEL TÜRK EL SANATLARI BÖLÜMÜNE HAZIRLIK SÜRECİ

GELENEKSEL TÜRK EL SANATLARI BÖLÜMÜNE HAZIRLIK SÜRECİ
  • 24 Mart 2019 / Pazar

GELENEKSEL TÜRK EL SANATLARI BÖLÜMÜNE HAZIRLIK SÜRECİ


GELENEKSEL TÜRK EL SANATLARI HAKKINDA VE GELENEKSEL TÜRK EL SANATLARI BÖLÜMÜNE HAZIRLIK SÜRECİ

El sanatları insanoğlu var ola geldiğinden beri kendini göstermektedir. İnsanoğlunun  ihtiyaçlarını karşılamak korunmak, örtünmek amacıyla ilk örneklerini vermiş olsa da sonraki süreçlerde gelişim göstererek çevre şartlarına göre değişim gösteren el sanatları, ortaya çıktığı toplumun, duygu ve sanat beğenilerini, kültürel özelliklerini yansıtır hale gelerek geleneksel özellikler kazanmıştır. Bunu Anadolu’da dokunan halı ve kilimlerde görmekteyiz. Geleneksel Türk El Sanatları Anadolu’nun binlerce yıllık tarih ve uygarlıkların bıraktığı mirasın kendi öz değerlerinin birleşmesinden oluşan zengin bir çeşitlilik oluşturmuştur.

Geleneksel El Sanatlarımızı şu şekilde sıralayabiliriz;

1-Keçeçilik

2-Halıcılık

3-Kilimcilik

4-Kumaş Dokumacılığı

5-Yazmacılık

6-Seramik – Çömlek

7-Koşumculuk

8-Yemenicilik

9-Dantel ve Oyalar

Olarak sıralayabiliriz.

Geleneksel Türk El Sanatlarını sıralayacak olursak

1-Ebru Sanatı

2-Hat Sanatı

3-Minyatür

4-Çinicilik

5-Ahşap İşçiliği

6-Cam Sanatı

7-Tezhip Sanatı

8-Taş İşçiliği

9-Bakırcılık

Olarak sıralayabiliriz.

GELENEKSEL TÜRK EL SANATLARI BÖLÜMÜNE HAZIRLIK SÜRECİ

Geleneksel Türk El Sanatları Bölümüne Hazırlık Resim Kursu sürecinde çalışmamız gereken ve Güzel Sanatlar Fakülteleri Sınavlarında en sık sorulan sorulara değineceğimiz bu yazımızda şu konu alanlarına değineceğiz

1-Sınavlarda sık sorulan sorular

2-Sınav Aşamaları

3-Sınav Süreleri

4-Neleri Çalışmalıyız

Geleneksel Türk El Sanatları Bölümü sınavlarında ağırlıklı olarak natürmort kompozisyonlar ya da bu kompozisyonların figürle bağlantılı bir biçimde karşımıza çıkmaktadır. Her üniversitenin yetenek sınavları diğer üniversitelerin yetenek sınavlarına göre farklılıklar oluştursa da genel anlamda Güzel Sanatlar Fakültelerine Hazırlık sürecinde çalışılacaklar ve üzerine gidilmesi gereken çalışma konu alanları ortaktır. Yukarıda belirtiğimiz değişkenlerden biri olan sınav aşamaları da farklılık göstermektedir. Bu duruma Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Yetenek Sınavlarını örnek gösterebiliriz.

Marmara Üniversitesi Yetenek Sınavları

1-Aşama  - Eleme Sınavı

2-Aşama – Bölüm Sınavı

3-Aşama – Dosya Değerlendirme ‘’ Mülakat ‘’

Aşamalarından oluşmaktadır.

Yine Yapılan bu sınavlarda sınav süreleri de üniversitelere Güzel Sanatlar Fakültelerine göre değişkenlik göstermektedir. Yapılan bu sınavlarda birinci aşama eleme sınavı olup ortak yapılmakta ikinci aşama bölüm sınavlarına girmeye hak kazanmaktadır. Birinci aşama sınavları ortak olduğundan bu sınavlar da belirlenen bellek ‘’ imgesel ‘’  çalışmanın belirlenen zaman zarfında kağıda aktarılması istenmektedir. Birinci aşama sınavı figür ağırlıklı olup bu sınavlarda ağırlıklı olarak Figür – Mekan – Perspektif ve bu unsurların kurulan kompozisyonla ilişkilendirip bir bütün oluşturabilme becerisi ölçülmektedir. İkinci aşama ise bölüm sınavları olup alana yönelik soruları kapsamaktadır.  Marmara Üniversitesinde üçüncü şama dosya değerlendirme mülakat ve dosya değerlendirme aşaması olmakta bu aşamada ise öğrenciyi tanımaya yönelik sorularla birlikte genel kültür soruları sorulmakta  bununla birlikte atölye hazırlık süreci içerisinde yapılan çalışmalar ve bölüme yönelik yapılmış çalışmalar değerlendirilmekte ve diğer puanlarınızın toplamıyla ( T .Y .T – Orta öğretim başarı puanı ) sıralamanız ve başarı puanınız oluşmaktadır.  Yapılan bu sınavlara hazırlık sürecinizde canlı model çizimlerine,  imgesel figür çalışmalarına ağırlık vermeniz doğru olacaktır. Bunu dışında tek obje, natürmort çalışmaları ve bunların bellek çalışmalarınızda, Mekan – Figür ilişkisini kapsayacak şekilde kağıda aktarabilmelisiniz. Yaptığınız çalışmaların üç boyutlu bir etki ve algıyla görselleştirebilme becerisine sahip olmanız son derece önemlidir. Bunun dışında biraz önce bahsettiğimiz natürmort ve bellek çalışmalarınızda acık – koyu etkisi ve bunun yaptığınız çalışmalarda etkili bir şekilde var olması kazanmanızı sağlayacak unsurların en önemlilerinden birisidir. Aynı zamanda çalışmalarınızdaki detayları etkili güçlü bir doğrulukla kağıda aktarma becerisini de unutmamak gerekir. Yine Atölye Eğitimi Yetenek Sınavlarına Hazırlık sürecinizde yapacağınız çalışmalarda süre tutarak çalışmak, başarıya ulaşmanızı sağlayacaktır. Resim Kursu Bursa dendiğinde akılllara gelen ilk Güzel Sanatlar Fakültelerine Hazırlık Resim Kursu, Güzel Sanatlara Hazırlık, Resim atölyesi olan Giotto Akademi Sanat Resim Kursumuzdan alacağınız eğitim ve profesyönel destekle bu bölüm ve bölümleri rahatlıkla kazanmanızı sağlayacaktır.

 

GELENEKSEL TÜRK EL SANATLARI BÖLÜMÜ İŞ ALAMLARI

1-Kendi atölyenizi açabilirsiniz

2-Akademik eğitiminize devam edip akademisyen olabilirsiniz

3-Özel atölyelerde bu bölüme hazırlanan öğrencilere eğitmenlik yapabilirsiniz

4- Halı, Kilim Dokumacılığı, El İşçiliği, Minyatür, Ebru, Çini Sanatçılığı gibi alanlarda çalışabilirsiniz.

PaylaЕџ :