FOTOĞRAF BÖLÜMÜ YETENEK SINAVLARINA HAZIRLIK SÜRECİ

FOTOĞRAF BÖLÜMÜ YETENEK SINAVLARINA HAZIRLIK SÜRECİ
  • 24 Mart 2019 / Pazar

FOTOĞRAF BÖLÜMÜ YETENEK SINAVLARINA HAZIRLIK SÜRECİ

 

FOTOĞRAF VE FOTOĞRAFÇILIK BÖLÜMÜ YETENEK SINAVLARINA HAZIRLIK SÜRECİ

Resim sanatının bir yan alanı olan fotoğraf etrafımızda ve doğa içerisinde var olan objeleri anlık görüntü ve hallerini ışık ve renklerini değerlendirerek çekilen anlık görüntü ve karenin çekilmesi ve bunun fotoğraflanması sürecidir. Soyut resmi göz önünde bulundurmazsak fotoğraf sanatının resim sanatından bir farkı yoktur. Her ikisinde de temel öznesi insan ve doğadır. Fotoğraf sanatçısının tual alanı filmlerdir. Fotoğraf sanatçısının da kadraj alanı resim sanatında olduğu gibi insan ve doğadır. İnsanın halleri hayat içerisindeki yaşam mücadelesi ya da doğanın sunduğu anlık güzellikler fotoğraf sanatçısının kadraj alanını oluşturmaktadır. Fotoğraf sadece bir karenin ya da anın karesi değildir. Yakalanan kare ve anı geleceğe taşır. Fotoğraf sanatı dünden bugüne bugünden ise geleceğe sanatçının bakış acısı yönünde ışık tutar.

Fotoğrafçılık Bölümü Yetenek Sınavlarında ağırlıklı olarak natürmort kompozisyonlar sorulmaktadır.  Oluşturulan bu kompozisyonların kagıt yüzeyine aktarılması istenebileceği gibi oluşturulmuş bu kompozisyonlardan kişinin seçeceği bir karenin kadrajın kağıt yüzeyine aktarılması da istenebilmektedir. Bunun dışında gireceğiniz okulun sınavında mülakat aşaması da olabilir.  Bu mülakat aşamalarında amaç kişiyi tanımak ve aynı zamanda burada gösterilecek görsellerde bir kadrajı seçmesi yönünde sorularla da karşılaşabilirsiniz, bu yüzden resim sanatında olduğu gibi fotoğraf sanatında da kadraj alma becerisi ve algısı  kazanmış olmak  son derece önemlidir. Bunun dışında fotoğraf bölümü sınavının birinci aşamasında imgesel bir kompozisyonun oluşturulmasının da istenebileceği unutulmamalıdır. Bu anlamda fotoğraf bölümüne hazırlık süreciniz kapsamında tek obje ve natürmort çizimlerine ağırlık vermeniz, bu çizimlerin ilk aşaması olarak önce geometrik formlar üzerine çalışmanız

Bu Formlar;

1-Küp

2-Küre

3-Dikdörtgen

4-Üçgen

Daha sonraki süreçte bunları açık – koyu etkisiyle ve keskin bir doğrulukla kağıt yüzeyine aktarmanız önemlidir.

İkinci aşama sınavları ise genellikle mülakat ve genel kültür testi şeklinde olmaktadır. Bu noktada teknik anlamda bilgi sahibi olma ve araştırma yapmanızda hazırlık sürecinin önemli sac ayaklarından birini oluşturmaktadır. Bir diğer gözden kaçırılmaması gereken nokta ise gireceğiniz sınavlarda portfolyo  istenebileceğidir. Çektiğiniz kareler fotoğraflar ve bunların sunumu önemlidir.

Fotoğraf Bölümü Hazırlık sürecinizde çalışmanız gereken ve hazırlık süreci içinde oluşturmanız gerekenleri sıralayacak olursak

1-Geometrik Formlar ve Objeler

2-Natürmort Çalışmaları

3-Hazırlanan Natürmort çalışmalarında farklı açılardan etkili kadraj açılarını alma

4-Fotoğrafla ilgili teknik bilgi edinme

5-Portfolyo Hazırlama

Olarak sıralayabiliriz. Güzel Sanatlar Fakültelerine Hazırlık ve Resim Kursu hazırlık sürecinizde yukarıda belirtiğimiz unsurların üzerine gitmeniz ve çalışmalarınızı bu kapsamda planlamanız doğru olacaktır.

Yaptığınız çalışmalarda olması gereken nitelikler ise;

1-Oran – Orantı

2-Acık -  Koyu

3-Doku

4-Yerleştirme

Gibi özellikler nitelikler kompozisyonlarınızda olmalıdır. Bu anlamda yaptığınız çalışmalar kağıt yüzeyinde üç boyutlu bir algıyla ve keskin bir doğrulukla kağıdınızda var olmalıdır. Unutmamanız gereken yaptığınız çalışmalarda süre faktörünü unutmadan sizden istenen zaman faktörü çerçevesinde çalışmalarınızı kağıt yüzeyine aktarmanız son derece önemlidir.

 

FOTOĞRAF BÖLÜMÜ İŞ OLANAKLARI

1-Kendi fotoğraf stüdyonuzu kurup fotoğraf sanatçısı olarak çalışabilirsiniz

2-Medya ve Grafik ajanslarında sanat yönetmeni olarak çalışabilirsiniz

3-Görsel ve Yazılı medyada çalışabilirsiniz

4-Üniversitede akademik eğitiminize devam edip akademisyen olabilirsiniz

PaylaЕџ :