GRAFİK BÖLÜMÜNE HAZIRLIK SÜRECİ

GRAFİK BÖLÜMÜNE HAZIRLIK SÜRECİ
  • 24 Mart 2019 / Pazar

GRAFİK BÖLÜMÜNE HAZIRLIK SÜRECİ

                                                            

                                   GRAFİK BÖLÜMÜNE HAZIRLIK SÜRECİ

Öncelikle Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik bölümü sınavları ve Güzel Sanatlar Fakülteleri Grafik Bölümüne Hazırlık sürecinde çalışmamız gereken konu ve konu alanlarına değinelim.

Bu konu alanları;

İllüstrasyon çalışmaları yapmak

Yazı karakterlerine hakim olmak

Afiş ve bu yönde yapılmış çalışma ve tasarımları incelemek

Grafik bölümüne Hazırlık sürecini bilinçli bir yaklaşımla geçirmemizi ve hazırlanmamızı sağlayacaktır. Grafik bölümü sınavları her üniversitenin Güzel Sanatlar Fakültesine göre farklılık gösterse de genellikle bu sınavlar iki aşamadan oluşmaktadır. Yine daha önceki yazılarımızda belirtiğimiz üzere her üniversitenin sınav süresi ve sınavlarda kullandıkları kağıt ebatları farklıdır. Yalnız Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi tarafından düzenlenen yetenek sınavlarında aşama sayısı üç tür. Üçüncü aşamanın dosya değerlendirme olduğu ve bu mülakat aşamasında yaptığınız çalışmaların dışında sanat tarihine yönelik ve sizi tanımaya yönelik sorular sorulduğu bununda puan hesaplanmasında önemli bir bölüm olduğu unutulmamalıdır.

Bu aşamalar Marmara Üniversitesi  G . S . F şu şekildedir:

1-Aşama : Eleme Sınavı

2-Aşama : Bölüm Sınavı

3-Aşama : Dosya Değerlendirme – Mülakat

Olmak üzere üç aşamadan oluşmaktadır. Yapılan bu sınavlarda öğrencilerden belirlenen zaman sınırları çerçevesinde işlerini çıkarmaları beklenmektedir. Sorulabilecek konu alanları ise şu şekildedir.

Çıkabilecek konu alanları;

1-Bellek ( İmgesel bir konu )

2-Natürmort

3- Yarı Bellek

4-Kuruboya-Suluboya Çalışmalar

Yapılan bu sınavlarda iki bellek sorusu istenebilir gibi bir tanımlamaya gitmek doğru olmayacaktır. Sınava hazırlık sürecinizde karşınıza çıkabilecek her şeye hazırlıklı olmak en doğru olandır. Marmara Üniversitesi G.S.F Hazırlık sürecinizde  dosya değerlendirmeye dönük çalışmalarda  ağırlıklı olarak 35 x 50 ebadını kullanmanız önemlidir. Bu noktada Resim Kursu ve atölye çalışma Grafik bölümüne Hazırlık sürecinizde ağırlık vermeniz gereken obje çalışmaları ve bu objelerin üzerlerindeki yazı karakterleriyle birlikte bunu kağıt yüzeyine aktarmanız, bölüm sınavlarının birinci eleme aşamasının bellek sınavı olduğu unutulmamalı bu anlamda Resim Kursu sürecinde canlı model çalışmaları üzerine gitmeniz ve bu sayede portre, beden yapısı, el, ayak gibi beden parçalarını ve yapısını tanımanıza  ve yaptığınız model çalışmalarla kumaş kıvrım ve yapılarını tanıma ve hakim olmanızı sağlayacaktır. Bunun yanında figür ve mekan ilişkisi de gözden kaçırılmaması gereken bir noktadır. Ve bu ilişki çalışma kâğıdımız da kesin bir doğrulukla var olmalıdır. Bellek çalışmalarımızda belirlediğimiz imgesel konu kapsamında oluşturacağınız afiş ve bu afişlerdeki yazı karakterleri de önemli bir konudur. Bu bağlamda çalışmalarımızı üç boyutlu bir etkiyle kagıda aktarmak ve bu beceriyi kazanmış olmak ve Yetenek Sınavlarına Hazırlık süreci içerisinde konuları süreli çalışmanız sınavlarda başarılı olmanızı sağlayacaktır. Yukarıda belirtiğimiz çalışma alanları üzerine yapacağınız sık etütler önemli bir pekiştireç olacaktır. Bu disiplin çerçevesinde çalışmak kaçınılmaz olarak başarılı olmanızı sağlayacaktır. Fakat şu unutulmamalıdır bu süreci hızlandırma ve başarı oranınızı artırma adına Resim Kursu Bursa dendiğinde akılllara gelen ilk Güzel Sanatlar Fakültelerine Hazırlık Resim Kursu, Güzel Sanatlara Hazırlık, Resim atölyesi olan Giotto Akademi Sanat Resim Kursumuzdan alacağınız eğitim ve profesyönel destekle bu bölüm ve bölümleri rahatlıkla kazanmanızı sağlayacaktır.

 

Karakalem Portre 

Model Çalışmaları

Natürmort Çalışmaları

Kısa Etütler ( Belleğe yönelik tanıma çalışması faklı duruş ve hareketler  )

Kopya ve Detay Kopya Çalışmaları

Grafik Bölümüne yönelik yazı karakter çalışmaları

İç Mekan ve Dış Mekan Etütleri ( İç Mimarlık bölümüne yönelik )

Tek Obje Çalışmaları ( Endüstri ürünleri bölümüne yönelik )

Bellek imgesel Çalışmalar ( Her bölüm için ayrı konu )

 

GRAFİK BÖLÜMÜ İŞ İMKAN VE ALANLARI

1-Grafik tasarımcısı olarak kendi işinizi kurabilirsiniz

2-Grafik tasarın ajanslarında çalışabilirsiniz

3-Formasyon eğitimi almanız durumunda milli eğitime bağlı ve ya özel okullarda Grafik öğretmeni olarak çalışabilir

4-Üniversitelerde eğitiminizi sürdürmeniz halinde akademisyen olabilirsiniz

5-Dijital uygulamalar ve Web tasarımcı olabilirsiniz

Umarım Giotto Akademi Sanat Resim Atölyesi olarak verdiğimiz bilgiler size faydalı olur ve birazda olsa yolunuza ışık tutar aydınlatır. Giotto Akademi Sanat Resim Kursu ve Güzel Sanatlara Hazırlık Resim Atölyesi olarak Güzel Sanatlar ve Eğitim Fakülteleri Resim- İş Öğretmenliği Bölümüne Hazırlık Sürecinizde  Başarılar Dileriz.

 

PaylaЕџ :