İÇ MİMARLIK SINAVLARINA HAZIRLIK SÜRECİ

 İÇ MİMARLIK SINAVLARINA HAZIRLIK SÜRECİ
  • 24 Mart 2019 / Pazar

İÇ MİMARLIK SINAVLARINA HAZIRLIK SÜRECİ

                                               İÇ MİMARLIK SINAVLARINA HAZIRLIK SÜRECİ

Daha önceki yazılarımızda ifade etiğimiz gibi  insanoğlu var olduğu günden buyana yaşamını sürdürebilme adına. Barınmaya ve korunaklı bir yaşam alanına  ve yaşam alanı oluşturmaya ihtiyaç duymuş ve bu arayışın ilk aşamalarında mağara alanlarında yaşamış ve yerleşik hayata geçmesiyle birlikte  ahşap, kerpiç ve taş kullanarak yaşam alanları oluşturmuş ve bu alanların iç bölümlerinde ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde düzenlemiş ve oluşturmuştur. İnsanın sürekli gelişen bir canlı varlık olduğu gerçeği doğal olarak, yaşamış olduğu alanlara da yansımış ve ilk başlarda karşımıza sadece barınma alanı olarak çıkan mağara ve yapılar sonrasında ihtiyaçların ve gelişmenin paralelinde daha geniş ve tekniğin kullanıldığı yapılara dönüşmüştür. Bu dönüşümle birlikte yapıların bölümlerinde artma ve insanların statülerini gösteren duvarlara ve yerlere yapılan süslemeler mozaik çalışmalar muhtelif yerlere yapılan  heykeller, yapılara girerek estetik bir algıyı da bünyesine katmıştır. Yapılar bu şekilde sadece konaklama ve barınma alanı olmaktan çıkıp estetik ve rahat yaşam alanları olmanın dışında yukarıda da belirtiğimiz üzere toplumdaki statünün de bir göstergesi olma yoluna gitmiştir. Bu süreçte yapıların dışındaki estetik algının sadece yapının dışında kalması beklenemezdi ve bu estetik algı  yapıların iç alanlarına da yansıdı. Ve iç alanları dizayn süreci dünde bu günde geçerliliğini korumaktadır. Bu gün toplumun daha geniş bir kesiminin  yaşam alanlarını hoş ve mutlu vakit geçirebilecekleri bir alana dönüştürme çabası iç mimarlık alanının gelişmesini ve tasarım mekanların artmasına ve bu alanda hizmet vermeye çalışan tasarım ofis ve firmaların artmasına ve bunun paralelinde iç mimarlık eğitimi almış bireylere ve tasarımlara  ihtiyaç duymuştur  ve bunun neticesinde akademik eğitim vermek amacıyla bu bölümler açılmıştır.   

 

Güzel Sanatlar Fakülteleri İç Mimarlık Bölümüne Hazırlık sürecinde İç Mimarlık Bölümüne nasıl hazırlanmalıyız?  Sorusuna gelecek olursak bunları şu başlıklar altında toplayabiliriz;

  • Kompozisyon temel elemanları

Biçim

Ritim

Armoni

Kontrast

Perspektif

Doku

Denge

Ton

  • Obje Çizimleri
  • Natürmort Çizimleri 
  • İnsan anatomisini tanımaya yönelik çalışmalar
  • Mekanı tanımaya yönelik etüd ve çalışmalar

Olarak sıralayabiliriz.

Bu çalışmalara başlamadan önce temin etmeniz gereken malzemeler şu şekildedir. 

1 Adet 50x70 cm Resim Dosyası

1 Adet 50x70 cm Duralit

1 Adet Silgi

1 Adet Hamur Silgi

1Adet Maket Bıçağı (Geniş)

2 Adet Mandal (kıskaç) (orta ve küçük boy olabilir)

1 Top 50x70 cm Resim Kağıdı (100 adet )

2’şer adet 2B-3B-5B Kalem

1 Adet Sınav Eskiz Kalemi (Yassı Uçlu)

1 Adet Portmin Kalem Faber- Castel (TK 4600)

1 Adet Portmin Kalem Faber-Castel  (TK 9400)

1 Adet  (0,9 /1.0) Faber- Castel Uçlu Kalem (TK FINE VARIO I) (İsteğe Bağlı 0,5-0,7 Uçlu Kalemlerde alınabilir)

NOT: Atölyede çalışma sürecinin ilk günlerinde örnek anlatımlar ve buna bağlı tekrarlardan dolayı kağıt sarfiyatı fazla olmaktadır. Bu yüzden ilk günlerde çalışma düzeninizin aksamaması adına dosyanız da 15-20 kağıdın olması gerekmektedir.

İç Mimarlık Bölümüne Hazırlık sürecinde ilk bilinmesi gereken sınavların Güzel Sanatlar Fakülteleri Yetenek Sınavları ve bölüm sınavlarının nasıl yapıldığı ve konu ve konu alanlarına bağlı olarak nelerin çalışılması ve gireceğiniz okulun, okulların sınavlarındaki kağıt ebatlarını ve sınav süresini  bilmektir. İç Mimarlık Sınavları genellikle iki aşamadan oluşmaktadır.

Bunlar ;

1- Aşama : Eleme sınavı

2- Aşama : Bölüm Sınavı

Birinci aşama sınavı ortak olduğundan bu sınavlarda ağırlıklı olarak fiğür ve fiğür mekan ilişkisine dayalı soru örnekleri karşımıza çıkmaktadır.

İkinci aşamada ise bölüm sınavına bağlı olarak bir mekanın kağıt yüzeyine aktarma üzerine kuruludur ,  mekan ağırlıklıdır.

Bu verdiğimiz örnekler aslında çalışma planımızın da  alt yapısını ve çalışmamız gereken unsurları bize anlatmaktadır.

Bunlar biraz önce yukarıda da ifade etmeye çalıştığımız gibi ;

1-Temel perspektif eğitimi

2-Obje ve objelerden oluşan kompozisyonlar ( Natürmort ) – (Tek obje detay çizimleri )

3- İnsan anatomisini tanımaya yönelik ustalardan kopya ve detay çalışmaları

4- Mekanı tanımaya yönelik farklı yaşam alanlarından etütler

Olarak sıralayabiliriz.

  İç Mimarlık Bölümüne hazırlanan öğrencilerin perspektif bilgisine hakim olmaları tek ve iki kaçışlı perspektif bilgisine dayalı bir alanı görmeksizin hayalden detaylı bir şekilde çizebilmeleri ve çizebilme becerisine sahip olmaları son derece önemlidir. Ve bu çalışmalarda çizgilerinin cetvelle atılmış gibi temiz ve doğru olması sınavlarda başarılı olmanın en önemli koşullarının başında gelmektedir. Bu anlamda çizgi çalışmaları önemlidir. Bunun dışında fiğiur ve kıyafetlerine yönelik kumaş ve kıvrım yapılarının gerçeğe en yakın şekilde aktarılabilmesi önemlidir. Bu anlamda Resim Kursu ve Resim Kursu Bursa dendiğinde akıllara gelen Güzel Sanatlara Hazırlık Resim Kursun anlamında  Bursa’nın En Başarılı Güzel Sanatlara Hazırlık ve Resim Kursu olan Giotto Akademi Sanat Resim Atölyemiz Güzel Sanatlara Hazırlık Resim Kursumuzda alacağınız, Akademik Eğitim ve profesyonel  destek ve eğitim başarıya en kısa ve kolay yoldan ulaşmanızı ve istediğiniz bölüm ve bölümlere girmenizi sağlayacaktır.

 

PaylaЕџ :