ANİMASYON BÖLÜMÜNE HAZIRLIK SÜRECİ

 ANİMASYON BÖLÜMÜNE HAZIRLIK SÜRECİ
  • 24 Mart 2019 / Pazar

ANİMASYON BÖLÜMÜNE HAZIRLIK SÜRECİ

ANİMASYON SANATI VE GÜZEL SANATLAR FAKÜLTELERİ ANİMASYON BÖLÜMÜNE HAZIRLIK SÜRECİ

Animasyon bir konu ya da bir hareketin oluşturulan birkaç karenin arka arkaya hızlı bir şekilde hareket ettirilmesiyle elde edilen görüntü olarak tanımlayabiliriz. İlk animasyonlarda istenilen hareketin her aşaması kagıtlara çizilmesi ve bunların hareketlendirilmesi sonucunda elde ediliyordu. Bu süreç muhakkak ki meşakkatli ve uzun bir süreyi aynı zamanda bir çizim ekibini gerektiriyordu. Bu sürecin ilk aşaması önce ana karakteri yaratma ve bunun yan karakterlerini oluşturma sürecini kapsamaktaydı. Günümüz teknolojisiyle geçmişte yapılan animasyon çalışmalar arasında zaman bakımından ciddi farklar bulunmaktadır. Bu aynı zamanda yetişmiş insan gücü anlamında da önemlidir.

Biraz önce değindiğimiz farklar ise;

1-Çizim süresi

2-Yapılan Animasyon filmin kalitesi

Olarak sıralayabiliriz.

 

Gelişen teknoloji Bilgisayarların yardımıyla daha az zamanda daha kaliteli işler oluşturmaya olanak sağlamıştır. Fakat bu noktada el çiziminin önemi ve gerekliliği asla yabana atılmamalı ve unutulmaması gereken bir durum ve gerçekliktir. Günümüzde Animatörler 3 D Animasyonları oluştururken bilgisayar teknolojisi, özel yazılımlar ve üç boyutlu vektörler kullanarak hareketli görüntüler elde ederler. Bu süreçte üç boyutlu modelleme önemlidir, bunun sonrasında devreye renklendirme ve doku oluşturma süreci girmektedir.

 Günümüzde 3 D teknolojisinin ve Animasyonların kullanıldığı alanlar ise şu şekilde karşımıza çıkmaktadır.

1-Mimari ve Yaşam Alanlarının Görselleştirilmesi ve Sunumlarında

2-Medikal Sunumlarda

3-Tıp Fakültelerinde İnsan Anatomisi ve Bedenin Farklı Organlarının üç boyutlu ve gerçeğe en yakın haliyle görselleştirip bu derslerdeki anlatımlarda

4-Günümüzde Yapılan sinema ve animasyon filmlerde

        ANİMASYON BÖLÜMÜNE HAZIRLIK SÜRECİ

Animasyon bölümü Yetenek Sınavlarına Hazırlık sürecine gelecek olursak. Animasyon Bölümü Yetenek Sınavlarında ağırlıklı olarak figürlü kompozisyonlar bir konu çerçevesinde sorulmaktadır. Güzel Sanatlar Fakülteleri tarafından düzenlenen yetenek sınavları her üniversiteye göre farklılık gösterse de temelde aynı özellikleri taşımaktadır.

Bu Farkları Şu Şekilde Sıralayabiliriz

1-Sınav Tarihleri

2-Sınav Aşamaları ( Genel kültür Testi ve Mülakat Dosya Değerlendirme gibi )

3-Sınav Süreleri

4-Sınav Kağıt Ebatları gibi

Yapılan bu sınavlarda farklılık gösterse de bu sınavlarda ağırlıklı olarak bellek ‘’ İmgesel ‘’ konular sorulmaktadır. Fakat bu sınavların birinde ( Eleme Sınavı Olabilir ) model çıkma durumu söz konusudur. Bu bilgiden hareketle Animasyon Bölümü’ne Hazırlık Resim Kursu sürecinde Canlı model ve nü model çalışmaları yapmanız ve bu çalışmalara ağırlık vermeniz Resim Kursu sürecinde anatomiyi tanıma adına doğru olacaktır. Anatomiyi tanıma süreci beraberinde Resim Kursu, Güzel Sanatlara Hazırlık sürecinizde yapacağınız hayalden hareketli ve dinamik figür çalışma ve etütleri Güzel Sanatlar Fakülteleri Hazırlık bölüm sınavları hazırlık sürecinize olumlu katkılar sağlayacaktır. Ve bu durum çizim kalitenizi artıracak ve tekniğinizin oluşmasını sağlayacaktır.  Şu unutulmamalıdır ki biraz önce belirtiğimiz gibi animasyon bölümüne sınavlarına girecek aday öğrencilerin en başta insan anatomisi ve buna bağlı olarak efektif ve dinamik baden hareketlerini oluşturdukları ya da tek figür olarak çalıştıkları kağıt alanına figürleri, hareketleri oluştururken kuşkuya yer bırakmayacak bir etki ve doğrulukla yaptıkları figürleri kağıtlarına aktarmaları çok önemli ve hayatidir. Bununla birlikte Resim Kursu sürecinizde yaptığınız çalışmalarda mekan asla göz ardı edilmemeli mekana yönelik çalışmalar derinlik etkisini de kapsayacak şekilde yapılmalı ve kompozisyonlarımızda figürle birlikte var olmalıdır. Bu noktada farklı derinlik ve kadraj açılarını da etüt etmek önemlidir. Resim Kursu Atölye sürecinde yapılan çalışmalar kurgusal kompozisyonlarınızı oluştururken belirlediğiniz konuyu kağıdın tüm alanını yüzeyini kaplayacak şekilde oluşturabileceğiniz gibi kâğıdınızı ‘’ storybord ‘’ şeklinde 3 – 4 – 5 kareye bölerek farklı kadraj alanları oluşturarak da çizebilirsiniz. Daha önceki sınav süreçlerinde bu anlamda soruların çıktığı bilinmektedir. Fakat son yıllarda bu yerini tek bir kadraja kareye bırakmıştır.

Bu anlamda konuyu toparlayacak ve Güzel Sanatlar Fakültelerine Hazırlık ve Animasyon Bölümüne Hazırlık süreci aşamalarını maddeleyecek olursak;

1-Bol bol insan anatomisi çalışılmalı

2-Farklı efektif hareketlere ağırlık verilmeli

3-Farklı kadraj acıları ve derinlik etütleri yapılmalı

4-Mekan çalışmaları ve perspektif bilgisine hakim olunmalı

5-Karakter yaratmaya yönelik çalışmalar yapılmalı

6-Genel kültür testine yönelik hazırlık ve okumalar yapılmalıdır

Bu anlamda hazırlık süreciniz noktasında yukarıda belirtiğimiz unsurların üzerine gitmeniz ve çalışma sürecinizi, çalışmalarınızı bu yönde oluşturmanız, Yetenek sınavlarına ve gireceğiniz bölüme hazır olma noktasında hazırlık sürecinizde gerekli bilgi ve beceriyi kazanmanızı sağlayacaktır. Bu noktada Resim Kursu Bursa dendiğinde akıllara gelen Güzel Sanatlara Hazırlık atölyemiz Giotto Akademi Sanattan alacağınız eğitim sınavlarda başarılı olmanız noktasında yeterli olacaktır.

 

 

ANİMASYON BÖLÜMÜ İŞ İMKAN VE OLANAKLARI

1-Serbest Karakter Tasarımcısı olarak çalışabilirsiniz.

2-Özel Tasarım Kurumlarında Dijital Sanatçı veya Tasarımcı olarak çalışabilirsiniz.

3-Akademik eğitiminize devam edip üniversitelerde akademisyen olabilirsiniz.

4-Reklam, Grafik Tasarımcısı olarak çalışabilirsiniz.

5-Özel Tasarım Kurumlarında Sanat Danışmanı olabilirsiniz.

 

PaylaЕџ :