RESİM KURSU BURSA VE BURSA RESİM KURSU SÜRECİNDE RESİM KURSU EĞİTİMİNİN AVANTAJLARI NELERDİR?

RESİM KURSU BURSA VE BURSA RESİM KURSU SÜRECİNDE RESİM KURSU EĞİTİMİNİN AVANTAJLARI NELERDİR?
  • 27 Haziran 2022 / Pazartesi

RESİM KURSU BURSA VE BURSA RESİM KURSU SÜRECİNDE RESİM KURSU EĞİTİMİNİN AVANTAJLARI NELERDİR?

Resim kursunun avantajları ister kişisel gelişim açısından olsun, ister mesleki gelişim açısından olsun resim kursu eğitimi son derece önemlidir. Resim kursu eğitimi özellikle özel yetenek sınavına ve özel yetenek sınavlarına girmek isteyen her yaştan birey için çok önemlidir.

Resim Kursu Eğitimi Güzel Sanatlar Fakültelerine Hazırlık ve Güzel Sanatlar Liselerine Hazırlık, Zeki Müren Güzel Sanatlar Lisesi Hazırlık Eğitimi, Eğitim Fakülteleri Resim – İş Öğretmenliğine Hazırlık eğitimi kapsamında;

  • Perspektif çalışmalarında
  • Natürmort çalışmalarında
  • Model çalışmalarında
  • İmgesel “bellek” çalışmalarında

Kompozisyon ya da belleğe yönelik konuyu doğru ve eksiksiz kağıt yüzeyine aktarma becerisini sağlayacaktır.

Resim kursu eğitimine hobi amaçlı katılınılması durumunda güzel karakalem ve yağlı boya resimler yapabilir ve bunları sevdikleriniz ve çevrenizle paylaşabilir ya da hediye edebilir ve mutlu olabilirsiniz. Bununla birlikte resim kursu eğitiminin bireyleri sosyalleştirdiği ve etkin bireylere dönüştürdüğü de unutulmamalıdır. Yazımıza resim kursu eğitiminin güzel sanatlar fakülteleri yetenek sınavına güzel sanatlar liseleri yetenek sınavına hazırlık ve eğitim fakülteleri resim-iş öğretmenliği yetenek sınavı üzerinde etkisinde yazımıza devam edelim. Resim kursunun temel amacı öğrenciyi temelden alarak, son konu alanına kadar doğru bilgi ile gerekli ve yeterli çizim becerisini sağlamaktır. Bu süreç zor ve meşakatli bir süreçtir. Bu süreç içerisinde öğretmen ya da öğretmen ile öğrencinin aynı hedefe yönelmesi son derece önemlidir. Bununla birlikte öğrencinin de bu süreç içerisinde gerekli çabayı göstermesi de çok önemlidir. Resim kursu eğitiminin bir diğer katkısı da öğrencinin konuyu verilirken en kısa zaman içinde doğru ve etkili bir biçimde kağıda aktarmasını sağlamaktır. Bu sınavlarda öğrencinin öne çıkmasını sağlayacaktır.

Resim kursu eğitim sürecinin temel basamakları ise şu şekildedir;
Perspektif
Kutu ve obje çizimleri
Figür çalışmaları
Portre çalışmaları
Dış mekan çalışmaları
İç mekan çalışmaları
İmgesel
Bellek çalışmaları

Güzel sanatlar fakültelerine hazırlık resim kursu, hazırlık eğitimi sürecinin genel hatlarını oluşturmaktadır. Resim kursu eğitimi bu yüzden yalnızca gördüğünü çizebilme becerisine sahip olmak değil bellekten de çizim yapabilme becerisine sahip olmayı gerektirmektedir.

 Bu anlamda yapılan;
Güzel sanatlar fakülteleri sınavı
Güzel sanatlar liseleri sınavı
Resim-iş öğretmenleri
sınavlarındaki bellek ‘’imgesel’’ çalışmalarda ve elle ilişkilendirmeye yönelik sınav sorularında bunu görmekteyiz. Bu yüzden resim kursu güzel sanatlara hazırlık eğitimleri süreci içinde yapılan kopya, detay çalışmalar bunlar; el, kol, portre, bacak, ayak çalışmaları bu soru alanına yönelik çalışmalardır. Bu anlamda resim kursu eğitimi sürecinde yukarıda ifade ettiğimiz konu alanları çalışma programının ya da resim kursu hazırlık eğitiminin temelini oluşturmaktadır. Bu konu alanları noktasındaki farkındalık ve hazırlık ise sınavlarda muhakkak ki avantaj sağlayacaktır.

PaylaЕџ :