YETENEK SINAVLARINDA RESİM KURSU EĞİTİMİNİN ETKİSİ NELERDİR?

YETENEK SINAVLARINDA RESİM KURSU EĞİTİMİNİN ETKİSİ NELERDİR?
  • 10 Haziran 2022 / Cuma

YETENEK SINAVLARINDA RESİM KURSU EĞİTİMİNİN ETKİSİ NELERDİR?

Yetenek sınavlarında ve güzel sanatlara hazırlık resim kursu eğitimi sürecinde, resim kursu eğitiminin etkisi yadsınamaz bir gerçektir, resim kursu bursa ve bursa resim kursu eğitimi öğrencilerin eğitim sürecini temelden alan ve sınavlarda karşılarına çıkacak konu alanlarının tümüne hazırlayan ve bu hazırlık süreci içerisinde gerekli konu alanları ışığında;

  • Perspektif
  • Obje
  • Natürmort
  • Kopya
  • Model
  • Bellek “imgesel”
  • Elle ilişkilendirme
  • Dosya çalışmaları

Kapsamında hazırlık çalışmalarının yapıldığı bir eğitim sürecidir. Bu anlamda yetenek sınavına girmeyi düşündüğünüz andan itibaren resim kursu eğitimi alma fikriniz olmalıdır. Resim kursları verdiği eğitimle güzel sanatlar fakülteleri, eğitim fakülteleri, resim-iş öğretmenliği, güzel sanatlar liseleri yetenek sınavlarında başarılı olmanızı sağlayacak bilgi ve beceriyi kazanmanızı sağlayacaktır. Bununla birlikte eğitmeninde profesyonel ve tecrübeli olması öğrenciyi eğitim ve bölümler noktasında doğru yönlendirmesi de son derece önemlidir.

Yetenek sınavlarına hazırlık resim kursunun etkisi yadsınamaz bir gerçek olarak karşımıza çıkmaktadır. Yetenek sınavına hazırlık resim kursu eğitimini nereden aldığınız ve eğitmenin etkisi kadar, doğru zamanda eğitimi almaya başlamanız da güzel sanatlara hazırlık resim kursu sürecini ve başarı şansınızı etkileyen bir unsur olarak karşımıza çıkmaktadır. Doğru zaman genel olarak atölyelerin eğitim dönemi eylül ayı gibi olsa da yetenek sınavlarına yalnızca bir yıllık bir eğitimle girmeniz pek doğru değildir. Günümüzde gençlerin animasyon, moda, grafik tasarım, sahne dekorları gibi bölümlere olan talepleri ve bu bölümlerde genç nüfusa paralel bir kontenjan artışının olmayışı bu bölümleri tercih eden öğrencileri zorlu bir yarışın içine sokmaktadır. Bu bağlamda resim kursu eğitimi almak gerekli mi sorusunu alınması gereken eğitimin süresini bile artığını görmekteyiz. Bu durum yalnızca güzel sanatlar fakültelerine hazırlık resim kursu sürecinde değil, güzel sanatlar liseleri ve zeki müren güzel sanatlar lisesi hazırlık resim kursu eğitim süreci için de geçerlidir. Bu bağlamda hazırlık eğitimine ne kadar erken başlanırsa, başarı şansınızın o kadar artacağını unutmamak gerekir. Bu durumu şöyle açıklayabiliriz; örneğin on yıl önce 7-8 aylık bir eğitim sizin güzel sanatlar lisesine ve güzel sanatlar fakültelerine girip kazanmanız için yeterli iken, şu an öğrenci ve velilerin bilgilenmesi ve bölümlerde gerekli kontenjan artışının olmamasından dolayı hazırlık süreci 2-3 yıla yayılmaktadır bunda öğrencilerin hafta içi okullarının  olması da bir etken olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu anlamda resim kursunun yetenek sınavlarına etkisinin olup olmadığı veya bu etkilerin ne olduğu eğitim almayan ne yazık ki yetenekli bir öğrencinin bu sınavlarda başarılı olma şansı yok denecek kadar azdır. Uzun soluklu ve doğru çalışma programı ile ise başarısız olma şansınız çok azdır. Başarısız olmuşsanız ise bu durum sınav stresi veya heyecan ve o gün rahatsızlanmanız olarak karşımıza çıkar. Sınav heyecanı göz ardı edilen bir konu olsa da dikkat edilmesi gereken bir husustur. Bu durum ne yazık ki eğiticinin ve öğrencinin bir veya iki yıllık emeğinin boşa gitmesine vesile olabilir. Bu noktada aldığınız eğitime güvenip, elinizden gelenin en iyisini yapıp sınavdan çıkmak doğru olandır.

PaylaЕџ :